Menu

Z původní havarijní stavby se pod patronací Richarda Krajča a Karin Krajčo Babinské stává z kostela moderní místo k odpočinku, rozjímání a setkávání nejen místních lidí. Nákladnou rekonstrukci obohatila jejich obliba popartového umění v podobě postupně vznikající galerie.

Unikátní prostor

V kostele najdete původní varhany, oltáře a historii v podobě Křížové cesty, kterou pomáhají restaurovat přátelé jako Jaromír Jágr, Olga Lounová nebo Leoš Mareš. Zároveň zde dostává prostor popartové umění Josefa Rataje s církevní tématikou. Kostel je tak jediným místem na světě, kde najdete Spidermana nebo Barta Simpsona vedle Jana Nepomuckého.

Jedinečný program

Kromě bohoslužeb, které zde mají stále svůj prostor, zde můžete zažít adventní akce, koncerty a nebo speciální večery s osobnostmi kolem Richarda a Karin. Zároveň se kostel stává popartovou galerií se stálou výstavou obrazů věnovaných inspirativním výtvarníkem Josefem Ratajem.

Zveme vás na vyjímečné místo, kde obrazy nepláčou, sochy se šťastně usmívají a proudí kolem pozitivní a moderní energie s úctou k církevní historii. Prohlížejte, rozjímejte v lavicích nebo na sedačkách, občerstvěte se ze zásobené ledničky nebo kávou.

Richard Krajčo, Karin Krajčo Babinská, nadace AnděLOVÉ

Historie

Minulost

Kostel svatého Petra a Pavla v Chotěvicích na Trutnovsku byl vystavěný v letech 1861- 1863.

Před dnešním kostelem, až do roku 1832, stál v Chotěvicích dřevěný kostel.

Téhož roku 12. července přišla do obce bouře a jeden z blesků kostel zapálil. Druhý pak zapálil nedalekou kapli sv. Kateřiny.

Více jak tři tisíce místních věřících tehdy přišli o obě církevní místa. V dřevěném kostele sloužil pan Veber, který uspořádal finanční sbírku na nový kostel.

Obrovský příspěvek tehdy dala hraběcí rodina Deymových z nedalekého Hostinného. To pokrylo veškerý stavební materiál.

Současnost

Kostel dnešní podoby postavili místní dělníci, dokončen byl v roce 1863. V letech 1945-1946 došlo k odsunu tamních obyvatel, v obci tehdy zůstalo asi jen deset původních rodin. Duchovní život postupně upadal. Pravidelně se ale stále sloužilo, a to až do roku 1964. Od šedesátých let již spíše sporadicky a od 80. let 20. století kostel zcela chátral.

Po revoluci v 90. letech se tehdejší zastupitelstvo obce rozhodlo, že budou postupně uvolňovat finance a za ně se bude kostel opravovat. Povedlo se zrekonstruovat střechu i krov.

V roce 2014 se pokusilo tehdejší vedení Chotěvic domluvit s církví na převodu kostela přímo na obec. Tehdy se to ale nepovedlo.

Obrat přišel v roce 2020, kdy se o kostel začala zajímat rodina Karin a Richarda Krajčových. K převodu došlo v roce 2022, kdy církev za jednu korunu převedla kostel včetně márnice na nadaci AnděLové manželů Krajčových.

Myšlenka vznikla v hlavě Karin, která se pravidelně procházela po cyklostezce nad kostelem.